Ця стаття написана для молодят, які прагнуть мати довге щасливе подружнє життя і з довірою відносяться до тих вікових весільних традицій, що доказали своє право на існування. Чим доказали? Саме тим і доказали, що і досі живуть. Передаються від батьків дітям і обережно, непомітно підтримують молодят в їх новому самостійному житті. Однією з таких традицій є використання в українському весільному обряді весільного рушника. Яку ж роль відіграє рушник в весільній церемонії?

Рушники в українських обрядах завжди виступали як обереги. Вишитий весільний рушник має на меті „запрограмувати” певні побажання та мрії на майбутнє життя новоствореної родини. Орнамент, його кольори, розмір елементів, розташування на полотні надають рушнику магічного значення.

Символіка весільного рушника. В різних регіонах нашої країни орнамент рушників дещо відрізняється. Ось провідні символи обрядових рушників Центральної України.

 • Дерево життя. Воно зображується у вигляді вазону з гілками та листям, соняшниками або квітами.
 • Хвиляста безперервна смужка на рушнику символізує тривале життя.
 • Калина – означає дівочу красу. Не дарма кажуть: „Без калини нема України”.
 • Виноград — це добробут, щасливе подружнє життя.
 • Вишитий барвінок є символом довгого життєвого шляху і кохання.
 • Пара голубів або лебедів – побажання подружжю нерозлучності.
 • Хрест. Сильний магічний знак. Він зазвичай присутній в орнаменті рушника, бо, по-перше, є оберегом. По-друге, хрест поєднує в собі батьківську та материнську енергії, тому є символом благословення на створення родини.
 • Середня частина полотна без вишивки. Рушник умовно можна поділити на три приблизно рівні частини. На крайні частини наноситься орнамент. Середня частина має залишитись вільною від візерунку. Чиста частина рушника є уособленням зв’язку з Богом, з небом, що дають подружжю життєву енергію. Тому між трьома частинами рушника не повинно бути жодних поперечних смуг, щоб не створювати перешкод небесному благословенню на шляху до молодого подружжя.

Подивитись символіку на наших рушниках. 

Цільнотканне полотно для рушника – основа довгого життя подружжя. Полотно для весільних рушників має особливе значення. Весільний рушник не повинен мати обрізних країв. Щоб не обривалось спільне життя подружжя, нитка рушника не повинна обриватись. Не бажано використовувати для весільних обрядів рушники з підрубленою, або обробленою мережкою довгою стороною. Обрив нитки рушника за повіррям програмує сімейні негаразди, або проблеми зі здоров’ям. Ще гіршим є використання у весільному обряді рушника на двох зшитих між собою полотнах. Весільний рушник поєднує дві долі в єдину. Тому полотно має бути цільнотканним. Якщо Ви хочете побачити, як виглядає цільнотканне полотно придивіться уважно на довгі края наших рушників „Соняшник”, або „Весільний рушник з обручками”Тепер Ви розумієте, що таке цільнотканний рушник.

Які рушники потрібні у весільному обряді? Колись у весільному обряді приймали участь майже 40 рушників! В наш час використовується 3-7 видів:

 • рушник для батьківського благословіння; 
 • рушник для зв’язування рук молодих;
 • рушники для перев’язування сватів;

Для вінчання також використовуються рушники:

 • один — під Євангеліє в церкву;
 • два рушники — на ікони Ісуса Христа та Богоматері, якими благословляють молодих;
 • чотири серветки для утримання свічок та вінців; рушник під коровай;

Окремо треба сказати про головний рушник на весіллі. Саме рушник, на якому благословляють молодих є оберегом нової родини. Тому його вишиванню приділяли особливу увагу. Він має бути найдовшим, з найбагатшим орнаментом.  Вишивання починалося з правого краю. Це чоловіча сторона з плюсовим енергетичним зарядом. Під час благословення на праву сторону рушника має ставати наречений. Ліва сторона рушника — жіноча, вона має вишиватися останньою. Її знак — «мінус». Зліва на рушник стає наречена. Ліву і праву сторони рушника відрізняли за допомогою спеціальної мітки. В старі часи молодята ставали на рушник коліньми. Зараз часто-густо стають у взутті. В такому випадку небажано, щоб на цьому рушнику були вишиті пара птахів (символ молодих), побажання «На щастя!». Щоб молодята не топтали своє щастя, більш доречні геометричний візерунок або рослинний орнамент (грона винограду, як символ сімейного достатку, дубове листя, плоди калини). Для варіанту, коли молодята для благословення стають на весільний рушник колінами, обмежень, про які йшлося вище, нема. Орнамент рушника під коровай може містити будь-які символи щастя, кохання та достатку: пару голубів, або лебедів, побажання щастя, родове древо, квіти, щоб життя молодят було успішним, щасливим, радісним та квітучим. Рушник для зв’язування рук молодих зазвичай  чисто білий, що символізує безхмарне життя. Або ж він може бути з червоною вишивкою — на радість. Ну і на останок. Не варто користуватись чужим весільними рушником. Навіть, якщо це рушник найближчих родичів. Долю напрокат не візьмеш. Кожне подружжя має іти своєю життєвою дорогою. Обирайте свій рушник. Сподіваємось, що інформація, надана у цій статті стане Вам, молодята, в нагоді. Обирайте свій рушник і будьте щасливі, кохані та терпеливі. Публікацію цієї статті повністю, або частково дозволено тільки з посиланням на наш сайт.